С влак до Бургас и морето

В разгара на лятото вероятно най-честата мисъл на хората е за море. Затова в днешния епизод сме ви подготвили едно приятно пътуване с влак, което може да ви отведе от столицата до морския бряг за около пет часа и 30 минути. За по-големите ентусиасти е напълно реалистично да хванат сутрешния влак за Бургас, да направят една разходка в красивата морска градина на града, да поплуват в морето, да съберат слънчевите лъчи на плажа и вечерта да се приберат обратно в София. Как ви звучи това? Замисляли ли сте се, че е възможно? Как да го направите ли? Ето ви перфектния вариант.

Как да стигна?:

Най-предпочитаният вариант да се пътува с влак до Бургас е с нощните влакове, но за дневна разходка в разгара на лятото БДЖ предлага изключително удобна възможност за пътуване със сезонните експресни влакове, в които пътуващите могат да се насладят на предлагани храни и напитки в пътуващия вагон-бистро, което прави пътуването още по-приятно.

Бързият влак от Централна гара София потегля рано сутринта, малко след 06:00 ч. и пристига преди обяд в Бургас. Композицията е идеална възможност за любителите на дневните разходки, защото могат да използват целия следобед в Бургас преди да отпътуват обратно със същия влак в 17:05 ч. и да се приберат в София преди 22:30 ч.

Освен от София, влакът е удобен за пътуване от гарите, в които спира – Карлово, Казанлък, Дъбово и Сливен, като в Дъбово има възможност за връзка за пътуващи от Южна и Северна България.

Забележителности:

Морска градина

Едно от задължителните места, които трябва да се посетят в Бургас е морската градина. С площ от 600 декара и дължина от 5 км морската градина е разположена непосредствено до плажната ивица на града. Тя започва началото си от Бургаското пристанище и се простира до Южната страна на Атанасовкото езеро. Началото на морската градина е изключително удобна за достъп от жп гарата в Бургас на едва 10 минути пешеходно разстояние.

В морската градина се намират много от забележителностите на Бургас и паметници на културата като Пантеона на загиналите във войните, Морското казино, Летния театър и най-емблематичното място за посетителите на града – бургаският мост, изграден като кей в морето.

Морската градина е създадена с първия план за развитие на Бургас през 1891 г. Години по-късно, през 1910 г. архитекта Георги Духтев е назначен като управител на Морската градина при бургаската община и слага началото на изграждането на Приморския парк. Младият градинар, който след Бургас, ще бъде управител на Борисовата градина в София, превръща голото ветровито пространство между града и морето в един от най-красивите паркове в България. Благодарение на страстта му към екзотичните растения и до днес в градината има стотици видове растения от всички континенти, а старата част на Морската градина, или една четвърт от нея, е обявена за паметник на парковото изкуство.

В северния край на морската година всяко лято се провежда фестивал на пясъчните скулптури, който събира творци от цял свят да изградят цял пясъчен град от различни фигури. На площ от пет декара, от специален, устойчив на дъжд 5 600 тонен пясък всяка година се появяват различни персонажи, причудливи създания, замъци, кули, всякакви морски (и не само) обитатели, русалки, пирати, каляски, принцеси, животни и други приказни същества, като някои от тях с височина над 8 метра.

Остров Св. Анастасия

В акваторията на Бургаския залив се намира единственият обитаем остров по Българското Черноморие, превърнал се в едно приятно място с невероятна история. Образувал се е след изригването на вулкан, а в резултат на бурите и морските вълни са се появили причудливи скални образувания – Гъбата, Дракона, Вкамененият пиратски кораб и Портата на слънцето. На площ от едва 9 декара през Средновековието там е построен манастир, който през годините е опожаряван няколко пъти и нападан от пирати. Манастирът е единствената островна обител в България, част от която е запазена и в наши дни. В средата на острова е манастирската църква, характерна със стабилен каменен градеж, чиято реставрация и консервация продължава и в момента. На територията му са разположени фар, няколко сгради за нощувки, ресторант, малък кей и плаж, малък амфитеатър и музей, който пресъздава богатата история на остров Св. Анастасия. Пиратска съкровищница, манастирска обител, затворнически килии и място, вдъхновило бургаски писатели и поети, откриват пред посетителите миналото на острова. Той се намира на 6 км от пристанището в Бургас и до него пътува редовна фериботна линия, която изминава разстоянието за половин час. На острова се провеждат много културни и музикални събития oсновно през летния сезон, програма за които можете да намерите в сайта на Община Бургас и на фейсбук страницата на туристическия обект.

Разстоянието от жп гарата до Магазия 1 на пристанището в Бургас, откъдето тръгва кораба за остров св. Анастасия се изминава за 12 минути пеша. На порта в Бургас се намира и морския фар, а на това място всяко лято се провеждат музикални фестивали.

Атанасовското езеро

Езерото се намира североизточно от Бургас, в посока към град Варна, като в средата му има ивица земя, където е разположен пътя, разделящ водните площи на две части – северна и южна. Атанасовското езеро е поддържан природен резерват и е обявено за защитена територия. Дълбочината му е едва 30 см, а водите му са свръхсолени. На територията на езерото и до ден днешен са разположени солници, от които се добива морска сол. Добивът на сол се извършва по примитивен начин, който не се отразява негативно на обитателите на резервата. Водното огледало е разделено чрез заграждения, наречени диги и валове на над 150 по-малки басейна с различна големина, всеки от които с различна степен на соленост. Водата от морето се влива в езерото през специален канал, дълъг 23 км, и циркулира през отделните басейни, което помага и за естествения процес на добиване на сол. Южната част на езерото е богата на лечебна кал и луга, което привлича много посетители, тъй като оформените кални басейни са свободни за посещение.

Езерото е известно и като местообитание на защитени видове. В района му са установени 316 вида птици от 400 вида, които се срещат из цяла България. От тях 14 са световно застрашени, 83 са включени в Червената книга на България, а 170 вида са с европейско природозащитно значение.

Атанасовското езеро не замръзва през зимата, което го превръща в център за зимуващите водолюбиви птици. Лагуната Атанасовско езеро е разположена по трасето на втория по сила миграционен поток на птиците в Европа, наречен ViaPontica. По време на есенната миграция тук могат да се наблюдават около 240 000 бели щъркела, над 30 000 розови пеликани и около 60 000 грабливи птици. В цяла Европа тук е най-голямата концентрация на мигриращите розови и къдроглави пеликани, тръстикови блатари и вечерни ветрушки. Резерватът се нарежда на второ място след Босфора по броя на прелитащите малки кресливи орли. През определени периоди на годината в района на езерото се наблюдават и ята от фламинги.

На територията на езерото са установени повече от 250 вида висши растения, сред които и множество диворастящи орхидеи, които също са защитени видове. В резервата се срещат 17 вида риби, по-голямата част от които са включени в Червената книга на България.

В северните покрайнини на Бургас, на изхода за Варна, в южната част на езерото се намира укритие за наблюдение на птици. До него може да се стигне с автомобил, градски транспорт, велосипед и пеш. Укритието има специални прозорци за наблюдение, така че птиците да не бъдат обезпокоявани. То разполага с подходяща оптика за наблюдение и информация за живота в резервата. Достъпът до езерото е разрешен само по обозначените маршрути.

Авиомузей Бургас

На територията на Летище Бургас в началото на кв. Сарафово на открита площ се намира музей на авиацията. До него има удобна автобусна градска линия 15 и 15А, която тръгва от Автогара Юг, разположена непосредствено до железопътната гара.

В музея са разположени експонати на пътнически, товарни и бойни самолети и хеликоптери, които са отворени за влизане на посетители. На територията на музея съществуват и симулатори за виртуална реалност и истински тренажор, чрез които посетителите да изпитат усещането как се управлява самолет и какво е чувството да бъдеш в пилотската кабина.

Любопитно:

Знаете ли къде е пъпа на Бургас? Това е декоративна бронзова плоча с релефни изображения, показващи четири от символите на града - кораб, лавров венец, риби и тризъбец. Тя се намира в средата на изобразен компас на централната градска улица „Александровска“ и символизира най-централното място в града, нулевия километър или отправната точка за отбелязване разстоянията спрямо други населени места. След още няколко метра по улицата се стига до площад „Тройката“. На него за гражданите на Бургас е обявена независимостта на България на 22.09.1908 г. Сега площадът често е сцена на различни градски празненства и панаири.

Всеизвестен факт е, че Бургас е родното място на много български музиканти и артисти. Едно от емблематичните места в града е "Грамофонът", превърнал се в един от неговите символи и се намира на най-старото ларго на Бургас и най-емблематичната пешеходна улица „Богориди“ в града. Грамофонът е метален и достига височина от около 2 м. Сред старите бургазлии се говори, че когато завъртиш ръчката на грамофона и се заслушаш внимателно, ще чуеш името на човека, който е влюбен в теб. А разходката по улица „Богориди“ може да ви пренесе в един свят на различни епохи от старите сгради до съвременните инсталации за облагородяване на зоната и да ви отведе от морската градина до Часовника - любимо място за срещи на поколения бургазлии.